Apple Vision Pro rakibi olacaktı! Meta ve LG’den kötü haber

Apple, Vision Pro ile VR/AR dünyasında yeni bir sayfa açtı. Birçok şirketin ilgisini bu alana kaydırmayı başaran Apple, aynı zamanda Meta ve LG’nin olası ortaklığıyla mücadele edecekti. Ancak bu iki firmanın XR projesinde ayrılık yaşadığı iddia ediliyor.

Meta ve LG’nin XR gözlüğü 2027’ye ertelendi

Meta ve LG, geçtiğimiz Şubat ayında XR gözlüğü geliştirmek için ortaklık kurduğunu açıkladı. Ortak çalışma sonucunda ise ilk ürünün 2025’ten itibaren pazara ulaşması bekleniyordu. Yeni raporlara göre Meta ve LG arasındaki VR ortaklığı durma noktasına gelmiş durumda.

XR gözlüğü için geliştirmelerin beklendiği gibi gitmediği aktarıldı. Meta’nın verdiği süreye uymadığı bildirildi. LG ise bu iddialara açıklama yapmakta gecikmedi. İki firma arasındaki iş birliğinin devam ettiğini söyledi. Ancak projenin beklenen hızda olmadığını da kabul etti.

İddialara göre Vision Pro rakibi olması beklenen gözlüğün lansmanı 2027 yılına kaydırılmış durumda. Bu da LG’nin 2025 yılında tanıtmak istediği ürünün birkaç yıl daha gün yüzü görmeyeceği anlamına geliyor.

XR gözlüğündeki gecikme, Meta’nın zor durumdaki Reality Labs bölümünde de baskı yaratıyor. Reality Labs’in VR ve metaverse yatırımları, Meta’ya 1 milyar doların üzerinde bir maliyet getiriyor. Şirket, yüksek geliştirme maliyetleri nedeniyle kayıpların önümüzdeki yıllarda daha da artacağını düşünüyor.

Meta/LG gözlüğünün gecikmesi aslında sanal gerçekliklere olan ilgisizlikten de kaynaklanıyor. Daha önceki raporlar, Sony PSVR 2’nin stok sorunları yaşadığını ortaya koydu. Apple Vision Pro ise bazı mağazalarda yüz adetten daha az satıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir